Nemanja asked 6 месеци ago
Poštovani, Pre 6-7 meseci mi se prvi put desio ovaj problem. Na licu, pored nosa, na sredini izmedju oka i usana, jednog jutra pojavilo mi se nešto što je meni ličilo na bubuljicu koja će tek izaći. Međutim, do uveče je otok počeo da raste (šaljem sliku u prilogu mejla), da bi do sledećeg jutra otok toliko narastao da mi je zatvorio oko, i nastavljao je da raste. Otišao sam u hitnu pomoć gde su me odmah uputili kod maksilofacijalnog hirurga. Hirurg je isključio bilo kakvu povezanost sa njegove struke (zube i sinuse). Rekao je da je proces mnogo visoko na licu da bi bio od zuba, a takođe da nije moguće da je uzročnik sinus jer bi dalo i dodatne simptome. Pošto je isključio bilo šta sa njegove strane, poslat sam kod dermatologa. Dermatolog je rekao da ovo ne može da bude sistemska alergija, jer se javilo jednostrano, a takođe ne može da bude ni aterom (meni je najviše ličilo na to) jer je nastalo maltene preko noći. Dr je mislila da me je najverovatnije ujeo neki pauk i dala mi je injekciju kortikosteroida, te je otok nestao u roku od sat-dva (što je njoj dodatno isključilo aterom, jer kaže da on ne bi prošao od kortika za dva sata). Ja sam poverovao u priču da nije ništa drugo i da me je ujeo pauk, da sinoć otok ponovo nije počeo da mi se stvara. Ponovo pipam tvrdu strukturu duž jedne debele linije koja ide od kraja nosa, pa sve do podočnjaka. Molim vas, da li imate ideju šta bi ovo moglo da bude, brine me jer se sad opet vraća? Kortiko steroide ne bi trebalo da primam jer sam nakon duže primene kortika tokom kovida dobio pred-hipertenziju, a i nije rešenje da stalno primam injkekcije, a da se otok vraća posle par meseci. Da li imate ideju za dijagnostiku? Ja sam zamolio dr da pogleda ultrazvukom, ali mi je objasnila da u Srbiji ne postoji toliko precizan UZ koji može da sagleda lice. Molim vas za pomoć, ponovo počinjem da otičem i ne znam šta da radim. U prilogu je slika kada se prvi put javio otok, sada je situacija mnogo mirnija, ali polako počinje da raste i bude tvrd otok i sada. Napomenuo bih da koristim retinol uvece pred spavanje i da imam hijaluronski filer u podocnjacima (mada je on aplikovan pre dve godine, ne verujem da bi od toga moglo).   update: sajt mi ne dozvoljava da dodam sliku u prilogu, pa vam je saljem na linku  

1 Answers
Dr Biljana PetrovicDr Biljana Petrovic answered 6 месеци ago
Postovani Promena moze biti alergijske prirode ili zapaljenske . Moguce je i da je komplikacija filera ili reakcija na retinol koji koristite . Uzmite antihistaminik oralno npr Aerius jednom dnevno ,ipak primite kortikosteoide jos nekoliko dana ili ih uzmite oralno i to Pronizon 10 do 20 mg ujutru nekoliko dana sa postepenim smanjenjem doze posle toga ,Nolpazu za zastitu zeluca i Zorkaptil ako skoci krvni pritisak. Potrazite lekara koji je stavljao filere ( plasticni hirurg ) i alergologa . Javite kako ste ,ide li na bolje . Pozdrav