Tamne fleke na čelu i lečenje hiperpigmentacije
22. jun 2016. · Dermatovenerologija - Kožne i polne bolesti
Postovani, imam na celu tamne fleke, za koje mi je dermatolog rekao da je hiperpigmentacija, i da moram da lecim kortikosteroidima ali preko zime, a za sada da stitim od Sunca.. Zanima me, na osnovu Vaseg iskustva sta mi moze pomoci? Ili koje analize treba da se rade ukoliko su fleke posledica? Hvala unapred! Dragana
Odgovor lekara — Mr sci Dr Olga Osipov
Poštovana Dragana
Niste poslali dovoljno podataka. Kod žena su fleke na licu najčešće posledica hormonskog disbalansa, česte su u trudnoći zbog povišenih nivoa estrogena i progesterona. Fleke se ne leče kortikosteroidima. Osnovno je da se štitite od UV zraćenja- sunca jer se pogoršavaju i stvaraju nove. Lečenje se sprovodi kad prestane jako sunce, preparatima za izbeljivanje (najefikasniji sa hidrokvinonom) i hemijskim pilinzima. Savetujem Vam da dođete na pregled
Srdačni pozdravi
Mr Sci Dr Olga Osipov
Slična pitanja
- Imam 38 godina i uporne zatvorene i otvorene komedone po obrazima.Vec 4 meseca koristim sebamed sapun,benzoil peroksod 5% i sona crem po preporuci dermatologa ali se slabo vidi poboljsanje.Kako da se resim ovog problema?
- Dobar dan, ovako mozete li mi pomoći Cesto mi se desava da dobijem herpes na usni sta koristiti da brze prodje I sta koristiti za jacanje imuniteta zato sto kad god se razbolim posle toga dobijem herpes
- Dete od tri godine ima par promena oko genitalija i pazuha Pevobitno konstatovana suga i sprovedena terapija ali promene u vidu crvenih tacki i dalje prisutne ,s vremena na vreme svrbe ,povucu se pa se povrate
- Imam problem sa ekcemom na šakama, kad koristim elocom povuce se i prestane da me svrbi, cim prestanem da mazem bukne mi jos gore, pojave mi se sitni plikovi koji mnogo svrbe i onda se tu pojavljuju duboke ragade.
- Pre jedno mesec ipo, na tabanima mi se pojavljuju promene... Svrab i ljuštenje kože, ne pomaže ništa. Pa sam htela da čujem Vaše mišljenje.
- Decak 13 godina, pojavila mu se kao crvena fleka iznad stomaka. Ne svrbi samo mi se čini da se polako povecava
Imate slično pitanje? Postavite ga našim lekarima — besplatno.
Postavite pitanje